Przepisy o hulajnogach elektrycznych znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, opracowanym przez Ministra Infrastruktury. Dotychczas nie było regulacji prawnych, które informowałyby o tym, jak prawidłowo poruszać się podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Ta sytuacja powodowała potencjalne niebezpieczeństwo dla innych osób przemieszczających się po tych samych drogach i wprowadzała wiele zamieszania. 

Jak ustawa definiuje hulajnogę elektryczną?

Hulajnoga elektryczna stanowi pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. 

Przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej - jak się poruszać po drogach?

Osoba kierująca hulajnogą elektryczną nie może poruszać się w dowolny sposób - powinna korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystając z takiej drogi lub pasa nie możemy przekraczać prędkości 20 km/h. Jeśli w pobliżu nie ma drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, powinniśmy korzystać z jezdni na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, ale sami nie możemy rozwijać na niej prędkości wyższej niż 20 km/h. Ważną kwestią jest poruszanie się po chodnikach. Zanim zaczęły obowiązywać odpowiednie przepisy, jeżdżący na hulajnogach elektrycznych bardzo często korzystali z chodników, ponieważ jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla nich, ale niekoniecznie dla pieszych. W tym momencie poruszanie się hulajnogą elektryczną po chodniku czy drodze przeznaczonej dla pieszych jest wyjątkiem. Kierujący urządzeniem może skorzystać z chodnika, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. 

Hulajnoga elektryczna a pieszy - kto ma pierwszeństwo?

Jeśli już wiemy, iż w pewnych wyjątkowych sytuacjach, jadąc na hulajnodze elektrycznej, możemy skorzystać z chodnika, warto jest zapoznać się z dokładnymi wytycznymi, jak się po nim poruszać. Przede wszystkim to pieszy ma pierwszeństwo. Prędkość naszej jazdy powinna być zbliżona do szybkości poruszania się pieszego. Musimy zachowywać szczególną ostrożność oraz nie utrudniać swobodnego przemieszczania się pieszych. 

Przepisy o hulajnogach elektrycznych dotyczą też wieku

Po osiągnięciu pełnoletniości możemy swobodnie korzystać z hulajnogi elektrycznej bez konieczności okazywania dodatkowych dokumentów. Osoby w przedziale wiekowym 10-18 muszą legitymować się kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Z kolei dziecko mające mniej niż 10 lat w żadnym wypadku nie może poruszać się po drodze publicznej, nawet pod opieką osoby dorosłej. Ten młody człowiek może korzystać z hulajnogi elektrycznej wyłącznie w strefie zamieszkania w połączeniu z opieką osoby dorosłej.

Co z parkowaniem urządzenia?

Hulajnogi elektryczne powinny być pozostawiane w specjalnie oznaczonych miejscach. Mogą zdarzyć się sytuacje, że takiego miejsca po prostu nie będzie i wtedy musimy spełnić łącznie 3 warunki:

Hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

Urządzenie zostanie ustawione równolegle do krawędzi chodnika,

Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Przepisów jest wiele i początkowo może to wywoływać przerażenie, ale każdy przy odrobinie chęci zdoła je przyswoić oraz przyzwyczaić się do nich. Za nieprzestrzeganie norm prawnych zawsze grożą odpowiednie kary, co powinno motywować odbiorców do stosowania się do wszelkich regulacji. Istotne jest również to, iż z hulajnóg elektrycznych nie można korzystać po spożyciu alkoholu lub innych substancji odurzających. Nie jesteśmy uprawnieni do przewożenia na jednym urządzeniu innych osób, zwierząt, czy też holowania innych pojazdów. Korzystanie z telefonu również jest zabronione.

https://hulajnoga.net/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.