Jednak tak jak w przypadku każdego pojazdu, tak i na elektrycznych hulajnogach, jeździć trzeba się po prostu nauczyć krok po kroku. Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak jeździć na hulajnodze elektrycznej w sposób bezpieczny i przyjemny, zarówno dla siebie, jak i otoczenia.

Hulajnoga- jak jeździć bezpiecznie?

Jazda na hulajnodze elektrycznej bywa zwodnicza. W końcu urządzenie nie ma skomplikowanego mechanizmu, wystarczy złapać równowagę i jechać. Jednak to tylko pozory. Hulajnoga nie zapewnia kierowcy ochrony. O to musi zadbać sam. Z tego powodu zalecamy jeździć w kasku, który w razie wypadku może znacznie zminimalizować jego skutki. Kask najlepiej wybierać jak najbardziej zabudowany - chroniący nie tylko głowę ale i twarz.

Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa, jeśli Twoja hulajnoga oferuje taką opcję, pamiętaj również o ustawieniu kierownicy na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu nie zmęczysz kręgosłupa podczas jazdy, a i kierowanie będzie prostsze. Nie zapominaj również o używaniu świateł. Nie tylko rozświetlą Ci drogę, ale również uchronią przed Tobą innych, którzy w trudnych warunkach atmosferycznych mogą Cię nie zauważyć. 

Regularnie sprawdzają stan napompowania kół. Jeśli powietrza jest mało, po prostu napompuj koła na stacji samochodowej. Odpowiednio napompowane koła to jazda bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Dodatkowo, przy odpowiednim ciśnieniu, opony i dętki będą się wolniej zużywały, a bateria starczy na dłużej, ponieważ zmaleją opory jazdy. Z technicznych rzeczy ważne jest także kontrolowanie stanu naładowania hulajnogi i szacowanie, na jak długą podróż możesz sobie pozwolić jeszcze przed jazdą.

Najważniejsze w poczuciu bezpieczeństwa na hulajnodze są hamulce. Jeśli tylko wypożyczasz pojazd, sprawdź od razu, czy są sprawne. Jeśli zaś masz własną hulajnogę, to nie zapominaj o cyklicznym sprawdzaniu stanu technicznego swojego pojazdu W naszym sklepie znajdziesz części wymienne do hulajnóg, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o posiadany „pojazd”. Pamiętaj o regularnej konserwacji! Dobry stan techniczny hulajnogi zapewnia bezpieczeństwo.        

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej? Prawidłowa postawa ciała

Porady dla jeżdżących na hulajnodze elektrycznej nie mogą się obejść bez wzmianki o poprawnym korzystaniu z pojazdu. Naprawdę nie warto bagatelizować zaleceń producenta. Jeśli hulajnoga jest jednoosobowa, to właśnie tak należy nią jeździć. To zapobiega nadmiernej eksploatacji sprzętu, a przede wszystkim jest bezpieczniejsze dla nas samych. Pamiętaj też, by nie ryzykować wsiadania na hulajnogę pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Twoja percepcja działa wtedy znacznie gorzej! 

Prawidłowa pozycja jazdy na hulajnodze to nogi ułożone jedna za drugą. Takie ułożenie pozwala zachować stabilną postawę podczas jazdy i łatwiej pokonywać ewentualne przeszkody. Ręce powinny ugięte w łokciach, amortyzując ewentualne upadki. Kolana także dobrze jest ugiąć, aby amortyzować nimi wstrząsy przenoszone przez hulajnogę. Na hulajnogach mogą zdarzać się urazy nadgarstków. Jeśli często jeździsz lub masz skłonności do ich występowania, zainwestuj w ochraniacze. 

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Na dzień pisania tego artykułu, z perspektywy prawa hulajnoga jest traktowana jak pieszy, dlatego możesz się nią poruszać po chodnikach lub drogach osiedlowych, na których jest wyznaczona strefa ruchu. Hulajnoga nie może uczestniczyć w ruchu na jezdni. Jeżdżąc po chodniku powinieneś zachować szczególną ostrożność, w końcu poruszasz się ze znacznie większą prędkością niż pieszy. Na gęsto zaludnionych chodnikach zwalniaj, tak samo jak wtedy, kiedy widzisz na drodze psa czy małe dziecko, które w każdej chwili może zachować się w nieprzewidywalny sposób. Jeśli widzisz duże grupy ludzi, zajmujące całą szerokość chodnika, uprzedź o tym, że się zbliżasz odpowiednio wcześnie, żeby mieli czas Ci ustąpić. 

Nie poleca się jeździć w ciężkich warunkach atmosferycznych. Jeśli widzisz ulewny deszcz lub śnieg, hulajnoga może nie być najlepszym pomysłem. Śliska nawierzchnia to ryzyko, że nie opanujesz pojazdu. Jeśli warunki za oknem sprawiają, że nie wsiadłbyś na rower, to z jazdy na hulajnodze także zrezygnuj.

Pamiętaj, by nie wjeżdżać niespodziewanie na jezdnię. Z perspektywy kierowcy auta, osoby i pojazdy pojawiające się nagle na pasach, są po prostu dużym zaskoczeniem dla samochodu. Poczekaj, aż samochód sam się zatrzyma, żeby Cię przepuścić, nawet jeśli masz pierwszeństwo na przejściu dla pieszych.

Hulajnoga to świetny sposób na wielkomiejską komunikację. Korzystając z naszych wskazówek, z pewnością będziesz długo cieszył się satysfakcjonującymi przejażdżkami!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.