Elektryczne hulajnogi mają tyle samo zwolenników, co wrogów. Jedni uwielbiają je za komfort jazdy, możliwość wypożyczenia właściwie w każdym miejscu, mniejsze gabaryty do klasycznego roweru oraz tanie koszty. Natomiast inni nie mogą ich znieść przez fakt, że jeżdżą dosłownie wszędzie, często pozostawiane są na środku chodnika i stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Nie zmienia to faktu, że stanowią bardzo popularny środek transportu w większych miastach i na razie nie zanosi się, aby miały stamtąd zniknąć.

Hulajnogi elektryczne a prawo

Kilka miesięcy temu hulajnogi stały się pełnoprawnymi pojazdami, a co za tym idzie - pojawiły się regulacje prawne dotyczące poruszania się nimi po drogach. Nowo przyjęta ustawa ogranicza ich szybkość tylko do 20 km/h. Wprowadzono także regulacje dotyczące miejsc, gdzie można poruszać się elektryczną hulajnogą. Główne stanowi ścieżka rowerowa, gdy jej brak - pozostaje chodnik. Jednak i tu czeka użytkowników niemiła niespodzianka. Prędkość poruszania się musi być zbliżona do tej, którą osiąga pieszy. Co to oznacza w praktyce? Hulajnoga nie może się poruszać szybciej niż 6 km/h. Oznacza to, że wsiadanie na ten pojazd zupełnie mija się z celem, jeśli w pobliżu brak jakichkolwiek ścieżek rowerowych. Istnieje jeszcze jedna opcja - droga. Natomiast tu także pojazd nie rozwinie maksymalnej prędkości. Jeździć można tylko w tych miejscach, gdzie obowiązuje ograniczenie do 30 km/h, a ograniczenie szybkości wymusza jazdę również do 20 km/h.

Jak zwiększyć prędkość hulajnogi elektrycznej?

Teoretycznie można zwiększyć szybkość hulajnogi poprzez manipulację w oprogramowaniu, czy wymianę silnika i baterii na mocniejsze. Istnieją gotowe oprogramowania do hulajnóg, które wystarczy wgrać przez Bluetooth i gotowe - hulajnoga może jechać szybciej.

Przed tuningiem należy jednak sprawę dobrze przemyśleć i przeprowadzać je z głową, ponieważ niepowodzenie takiej zmiany softu może w ekstremalnych przypadkach prowadzić nawet do zepsucia hulajnogi, co uniemożliwi jej jakiekolwiek późniejsze używanie. Trzeba także uważać na ustawiane parametry, ponieważ ich zbyt wysokie wartości mogą po pewnym czasie doprowadzić do awarii podzespołów, a w skrajnych sytuacjach nawet do pożaru.

Co wpływa na prędkość hulajnogi elektrycznej?

Oprócz podstawowych rzeczy jak moc silnika czy oprogramowanie, prędkość, jaką maksymalnie może osiągać hulajnoga, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest waga kierującego - im jest wyższa, tym pojazd porusza się wolniej, ale ma lepszą przyczepność. Ponadto wpływ ma rodzaj opon, ich szerokość oraz ogólna wielkość kół. Inny czynnik stanowi temperatura panująca na zewnątrz - jeśli jest bardzo wysoka lub bardzo niska, akumulator może nie działać prawidłowo ze względu na reakcję elektrolitu.

Jak zwiększyć prędkość hulajnogi elektrycznej i czy warto to robić?

Możesz zrobić to sam na własne ryzyko korzystając z poradników dostępnych w internecie. Jeśli boisz się przeprowadzać taką modyfikację na własną rękę, możesz oddać ją do profesjonalnego serwisu, takiego jak nasz i mieć pewność, że ustawione parametry oraz proces przeprowadzenia modyfikacji będzie całkowicie bezpieczny dla Twojego sprzętu.

Z pewnością taka modyfikacja wprowadzi więcej frajdy z jazdy i sprawi ,że hulajnoga będzie bardziej żwawa, np. podczas ruszania czy podjazdów pod górkę. Pamiętaj jednak, że przekraczanie prędkości określonych w ustawie jest karane mandatami.

Produkt dodany do ulubionych