Hulajnogi elektryczne bardzo szybko zdobyły popularność i uznanie w naszym kraju. Wynika to z faktu, że Polakom brakowało lekkiego i taniego w utrzymaniu środka transportu, który nie wymagałby tyle wysiłku co rower, a jednocześnie do jazdy nim nie potrzeba żadnych specjalnych uprawnień. Jest to więc idealna opcja dla wszystkich, którzy potrzebują szybko i sprawnie przemieszczać się z punktu A do punktu B. Mimo wszystkich swoich zalet, hulajnoga, która cały czas jest na różne sposoby eksploatowana, może ulegać rozmaitym awariom. Najczęstszym niedopatrzeniem z którym spotykają się użytkownicy tego typu pojazdów jest brak powietrza w oponach, co prowadzi w konsekwencji do uszkodzenia opony lub dętki. Dodatkowo, nieodpowiednio napompowane opony zwiększają opory jazdy, przez co hulajnoga przejeżdża krótszy dystans oraz nie może rozwinąć swojej pełnej prędkości. Na całe szczęście od technicznej strony budowa opon dętkowych do hulajnogi jest w zasadzie identyczna jak opon rowerowych, co oznacza, że proces uzupełniania w nich powietrza jest dosyć zbliżony. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o samych oponach do hulajnogi oraz poznać poprawną procedurę ich pompowania, to zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu.

Opony w hulajnogach elektrycznych - czym się charakteryzują?

Jak już wspomnieliśmy, w wielu przypadkach opony do hulajnogi są bardzo zbliżone do opon rowerowych. Wynika to z bardzo dużych podobieństw w konstrukcji i technologii ich wytwarzania. Ogumienie do hulajnogi zazwyczaj jest jednak nieco szersze i znacznie mniejsze - standardowe koła mają 8-10 cali, podczas gdy te rowerowe mają przeważnie między 16 a 28 cali. Do hulajnóg elektrycznych występują dwa rodzaje opon – pełne oraz pneumatyczne. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze nie mają dętki ani nie są wypełnione powietrzem. Z technicznego punktu widzenia są one trwalsze i odporne na przebicie, jednak wiele osób zdecydowanie bardziej preferuje klasyczne opony z dętkami. Użytkownicy twierdzą, że mają one inne właściwości i jeździ się na nich zupełnie inaczej i wygodniej niż na wariantach bezdętkowych. Opony pneumatyczne to oczywiście najbardziej klasyczna forma, a więc guma, pod którą kryje się wypełniona powietrzem dętka nadająca oponie sztywności i kształtu. W niektórych hulajnogach występują także pompowane opony bezdętkowe. Plusem pompowanych kół jest dobra amortyzacja nierówności, niższa waga, a także według wielu osób - przyjemne prowadzenie pojazdu. Aby jednak ostatni punkt był spełniony, warunkiem koniecznym jest odpowiednia ilość powietrza w jej wnętrzu.

Jak napompować oponę w hulajnodze elektrycznej?

Pompowanie opon do hulajnogi elektrycznej odbywa się podobnie jak opon rowerowych czy samochodowych. Można do tego użyć zwyczajnej pompki ręcznej albo zastosować rozwiązania automatyczne. Na każdej dętce i oponie (zazwyczaj sprzedawane są w zestawach) znajduje się informacja dotycząca maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia, do którego można napompować oponę. Każdorazowo należy uzupełniać powietrze do tej granicy i jej nie przekraczać - w przeciwnym wypadku można uszkodzić ogumienie. Sam proces pompowania jest prosty - należy nałożyć końcówkę pompki na wentyl, z którego została wcześniej zdjęta zaślepka i pompować do czasu uzyskania odpowiedniego ciśnienia. W niektórych przypadkach wentyl może być na tyle schowany, że wymagane będzie użycie adaptera.

Wszystkie akcesoria do pompowania są dostępne w naszym sklepie hulajnoga.net.

Produkt dodany do ulubionych