ile wytrzymuje bateria w hulajnodze elektrycznej

Ładowanie naszej hulajnogi to prosta czynność. Warto jednak pamiętać o kilku szczegółach, które przyczynią się do wydłużenia żywotności baterii – z pewnością jest to odpowiedni czas ładowania baterii oraz fakt, że baterie nie lubią głębokiego rozładowania. Aktualnie na najlepszych modelach na rynku przy jednym cyklu ładowania możecie przejechać nawet 60 kilometrów. W praktyce najczęściej standardowy zasięg hulajnogi wynosi około 30 kilometrów. Zobaczmy w takim razie, ile przejedzie hulajnoga elektryczna.

Wydajność baterii hulajnogi elektrycznej

W zdecydowanej większości hulajnóg elektrycznych stosuje się dość delikatne baterie litowo-jonowe. Identyczne akumulatory mamy w smartfonach i laptopach. Wyparły one te niklowo-kadmowe. Aktualnie producenci zapewniają użytkowników, że są one w stanie wytrzymać od 500 do 1000 cykli ładowania – zadbana bateria zatem posłuży nam długie lata.

Odpowiedni proces ładowania baterii

Wydajność baterii zależy od wielu detali. Zawsze warto używać do ładowania zasilaczy oryginalnie dołączonych do hulajnogi elektrycznej. W razie jego braku lub uszkodzenia pamiętaj, aby zakupić dobrej jakości ładowarkę zastępczą, z odpowiednimi parametrami.

Port do ładowania u większości produktów znajduje się po bokach lub na górnej powierzchni podestu, czyli tzw. decka. Zdarza się również, że jest wbudowany w kierownicę. Najpierw należ podpiąć kabel do gniazdka, a dopiero później do hulajnogi elektrycznej. Dioda zasilacza powinna zaświecić się na czerwono, a kiedy proces zakończy się, zmieni kolor na zielony.

Temperatura ładowania

Dbajcie o to, żeby temperatura otoczenia podczas procesu nie była niższa niż 15°C. Zachowanie jej w okolicach dwudziestu stopni powyżej zera to idealne rozwiązanie. Wbrew pozorom ma ona ogromne znaczenie, ponieważ zapobiega procesowi przegrzania i zapewnia szybkie ładowanie hulajnogi elektrycznej.

Jak dbać o baterię w hulajnodze elektrycznej?

  • Nie należy rozładowywać jej do końca. Wcześniejsze modele wykonane z niklu i wodorków wymagały całkowitego wykorzystania oraz ponownego naładowania do 100%. W najnowszych przy nadmiernym rozładowaniu bateria ulega szybkiej degradacji. Takie postępowanie zmniejsza jej wydajność i skraca czas działania, co odbija się na żywotności baterii naszej hulajnogi.
  • Utrzymujcie poziom naładowania między 20% a 90%. Tak naprawdę jest to realny zakres działania baterii litowo-jonowych. Dobry pomysł to doładowywanie baterii nawet przy 80% – ten zabieg jest jak najbardziej wskazany. Pamiętajcie, tylko aby w odpowiednim czasie ją odłączyć.
  • Nie pozwólcie na pozostawienie baterii w stanie ładowania jeśli osiągnęła już swoje 100%. To jeden z podstawowych błędów użytkowników hulajnogi elektrycznej oraz innych sprzętów. Pamiętajmy, że cykl kilkunastu godzin ładowania to ciągłe doładowywanie baterii od 99% do 100%, potem spadek do 99% i tak w kółko. Sprawia to, że degradacja baterii postępuje wtedy bardzo szybko. Ponadto niektórzy producenci już na karcie gwarancyjnej informują, że jeśli okres ładowania jest dłuższy niż 24 godziny, odmówią jej przyjęcia.

Stosując powyższe wskazówki akumulator na pewno zapewni Wam długie i bezproblemowe użytkowanie hulajnogi elektrycznej.

Wydajność prądowa akumulatora a warunki atmosferyczne

Zwróćcie uwagę na pogodę. Hulajnogę elektryczną zazwyczaj używa się do +50°C, co w naszym klimacie daje możliwość jeżdżenia na niej przez całą wiosnę, lato i jesień. Warto jednak wiedzieć, że już wraz ze spadkiem temperatury, możecie się spodziewać niewielkiego zmniejszenia zasięgu i wydajności sprzętu. Z reguły nieznaczną różnicę zauważycie przy około +15°C. Jednak przy pierwszych przymrozkach i wartościach od 0°C, produktywność oraz potencjał spada o 50%, co jest typową cechą baterii. Ten stan jest jednak jak najbardziej odwracalny – po 2-3 godzinach w cieple, jej parametry wrócą do wcześniejszej normy. Oczywiście przy dużej i bardzo zmiennej dynamice jazdy będzie ona wyczerpywać się znacznie szybciej.

Nie powinniście korzystać z niej w temperaturze niższej niż -10°C, ani zostawiać w miejscu mocno nasłonecznionym – mimo faktu, iż znaczna część akumulatorów temperatury wysokie znosi o wiele lepiej od mrozów.

Hulajnoga elektryczna – ile wytrzymuje?

Martwicie się, ile wytrzymuje hulajnoga elektryczna? Zastanawiacie się, czy dacie radę pokonać swoją trasę na uczelnię czy do pracy bez potrzeby ponownego podłączania jej do prądu? Tak naprawdę wszystko zależy od wybranego modelu. Jak wcześniej pisaliśmy, standardowa trasa, którą sprzęt pokona na jednym cyklu ładowania, to granica 30 km. Jednak dostępna w naszym sklepie Hulajnoga Techlife X6 posiada zasięg 40km, a Hulajnoga Motus Scooty 10 2022 aż 65 km. Oczywiście trzeba pamiętać, że faktyczny zasięg zależy od wielu parametrów m.in ukształtowania terenu, temperatury, wagi użytkownika, wiatru itp. i może być niższy niż ten deklarowany przez producenta.

Więc ile kilometrów przejedzie hulajnoga elektryczna? Kluczowy zdaje się być zakup dopasowanego do Was jednośladu. Wiele z nich daje możliwość przejechania naprawdę dużych odległości, przy zachowaniu kompaktowości i lekkości. Ponadto akumulator swojej hulajnogi, jego pojemność i obecny stan możecie sprawdzić w prosty sposób – za pomocą dedykowanej dla każdej marki aplikacji.

FAQ:

1. Ile km przejedzie hulajnoga elektryczna?

Wszystko zależy od wyboru jej modelu. Standardową hulajnogę elektryczną możecie z powodzeniem zabierać na trasy 30 km. Jednak jeśli potrzebujecie przebyć większą odległość, skupcie się na takich pojazdach jak dostępna w naszej ofercie Hulajnoga Motus Scooty 10 2022. Jej zasięg wynosi aż 65 km.

2. Jak odpowiedzialnie ładować akumulator w hulajnogach elektrycznych?

Przede wszystkim nie dopuścić do całkowitego rozładowania. Kiedyś stosowano ich inny rodzaj i przy pierwszym użyciu konieczne było całkowite wyładowanie i napełnienie. Dziś, przy nowoczesnych litowo-jonowych bateriach bardzo dobrym rozwiązaniem jest je podładować przynajmniej raz na dwa-trzy tygodnie, by zawsze utrzymywać zakres 20%-90%.

3. Czy pogoda wpływa na hulajnogę elektryczną?

Oczywiście, że tak. Modele nie znoszą dobrze niskich temperatur poniżej -10°C. Przy +15°C powoli spada ich wydajność, która w okolicach 0°C zmniejsza się do 50%. Wszystko jednak wraca do normy, kiedy sprzęt trafi na kilka godzin do temperatury pokojowej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.