Hulajnogi elektryczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Wynika to z kilku aspektów. Przede wszystkim stanowią świetny i wygodny środek transportu. Dlatego często spotykane są w większych miastach. Dobrze rozwinięta sieć chodników w aglomeracjach miejskich ułatwia poruszanie się jednośladami pomiędzy lokacjami, dlatego chętnie korzystają z nich zarówno młodsi, jak i starsi. Także popularny prezent komunijny, jakim był rower, coraz częściej zostaje zastąpiony przez hulajnogę elektryczną.

Hulajnoga elektryczna - dla kogo?

To dość istotna kwestia przede wszystkim w przypadku dzieci poniżej 10 roku. Dla nich doskonale sprawdzi się standardowa hulajnoga pozbawiona elektrycznego napędu. Dzięki temu nie będą rozwijać większych prędkości i spokojnie mogą uczyć się jeździć na tym jednośladzie. Dla najmłodszych są także modele wyposażone w trzy kółka, co bardzo ułatwia zachowanie równowagi. Natomiast dla dzieci w wieku 10-12 lat doskonałym zakupem będą urządzenia z silnikiem o mocy 120-200W. Rozwijają prędkości od 12 do 18 km/h, dlatego są odpowiednie dla użytkowników w tym wieku. W przypadku dorosłych wybór jest o wiele większy. Mogą oni spokojnie dostosować model do swoich potrzeb. Warto zwrócić uwagę na moc akumulatora oraz jego żywotność, jeśli hulajnoga ma być użytkowana regularnie. Sprawdza się jako alternatywny środek transportu do pracy dla osób mieszkających w mieście. 

W jaki sposób ładować hulajnogę elektryczną?

Odpowiedź mogłaby wydawać się dość prosta - za każdym razem, gdy posiada ona niski poziom energii. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że akumulatory tego rodzaju pojazdów to baterie litowo- jonowe. Są elementem wrażliwym na rozładowanie, z tej racji należy przestrzegać kilku prostych zasad, które mają istotny wpływ na ich żywotność. Tak samo jak pusta bateria w hulajnodze, tak również zbyt długie ładowanie mogą doprowadzić do jej uszkodzenia czy całkowitego zepsucia. Dlatego warto zachować umiar. Szacuje się, że tego rodzaju akumulatory wykazują największą wydajność, jeśli poziom energii wynosi pomiędzy 20 a 80%. Z tego względu całkowite ładowanie baterii nie jest najlepszym pomysłem. Istotne są także warunki, w których uzupełnia się poziom energii. Optymalne to te, w których jest sucho oraz brak jest wysokiej temperatury. To ważne w szczególności, jeśli akumulator zostaje podłączony do ładowania tuż po skończonej jeździe.

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Z jednej strony odpowiedź nasuwa się sama. Niezbędna jest twarda, równa nawierzchnia, pozbawiona dziur i uskoków, które mogą doprowadzić do wypadku. Trzeba jednak pamiętać, że hulajnoga elektryczna umożliwia poruszanie się zarówno ścieżkami rowerowymi, jak i jezdnią. 

Hulajnoga elektryczna - przepisy

Jednym z problemów związanych z tym pojazdem jest fakt, iż nie jest on zdefiniowany w polskim prawie. Dlatego przepisy dotyczące sfer, w których możliwe jest poruszanie się hulajnogą bywają sporne. Natomiast coraz widoczniejsze stają się niewielkie zmiany oraz konkretne definiowanie poszczególnych sytuacji drogowych. Czy wobec tego z hulajnogi można korzystać na ścieżkach rowerowych? Jeszcze do niedawna były one zarezerwowane wyłącznie dla rowerzystów, dlatego ich użytkowanie przez osoby jeżdżące na hulajnodze mogło podlegać karze, chyba że poza ścieżką nie było chodnika dla pieszych, którym powinno się poruszać na tego rodzaju pojeździe. Z uwagi jednak, że jest to pojazd elektryczny, który rozwija prędkość 20km/h, należało zmienić obowiązujące prawo. 

Hulajnoga elektryczna - gdzie można jeździć? Według nowych przepisów, które weszły w życie w 2021 r., przede wszystkim ścieżką rowerową. Trzeba pamiętać, że zostało wprowadzone również ograniczenie prędkości do 20 km/h. W przypadku przepisów dotyczących hulajnogi elektrycznej zastosowano te same zasady co dla rowerów napędzanych akumulatorem. Niezbędne było ujednolicenie w celu zapewnienia bezpiecznych warunków przemieszczania się trasami rowerowymi. W przypadku braku ścieżki rowerowej osoba dorosła na hulajnodze może przemieszczać się drogą, na której występuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jeśli maksymalna prędkość przekracza tę wartość, należy skorzystać z chodnika dla pieszych.

https://hulajnoga.net/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.