Poruszanie się po zatłoczonych miastach bywa problematyczne, szczególnie w przypadkach gęsto zaludnionych centrów o wąskich uliczkach. Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie jazdy samochodem - między innymi przez wzgląd  na rosnące koszty, jakie wiążą się z utrzymywaniem pojazdu. Niektórzy postanawiają poruszać się za pomocą roweru. To dobry sposób, szczególnie że do jazdy wystarczy mieć skończone osiemnaście lat lub posiadać kartę rowerową. 

Coraz częściej na ulicach miast można zauważyć jednak ludzi korzystających z hulajnóg elektrycznych. Być może zastanawiałeś się nad zakupem takiego środka transportu? W poniższym artykule opowiemy Ci o tym, kto może jeździć hulajnogą elektryczną, a także czy prawo jazdy na hulajnogę to coś, co istnieje. 

Czy na hulajnogę trzeba mieć kartę rowerową?

W przypadku osób, które jeszcze nie ukończyły osiemnastego roku życia, do jazdy hulajnogą elektryczną wymagane jest posiadanie karty rowerowej. W przypadku osób dorosłych - może to być dowód osobisty lub chociażby prawo jazdy. Dzieci, które nie ukończyły dziesięciu lat, mogą na hulajnodze elektrycznej poruszać się wyłącznie, jeżeli w trakcie będą pilnowane przez osobę dorosłą, najlepiej opiekuna prawnego. 

Jeszcze do niedawna ścieżki rowerowe były przeznaczone wyłącznie do użytku przez rowerzystów i co najwyżej osoby poruszające się na rolkach. Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych musiały jeździć po chodnikach - co wiązało się ze znacznym ograniczeniem prędkości. Teraz hulajnogi elektryczne mają prawo poruszać się także po ścieżkach rowerowych, więc w dobrze skomunikowanych miastach warto rozważyć wybranie tego środku transportu. 

Hulajnoga elektryczna - od jakiego wieku można na niej jeździć?

Hulajnoga elektryczna będzie doskonałym środkiem transportu dla nastolatków, a także osób dorosłych. Właściwie każda osoba, która chciałaby łatwo poruszać się po mieście, powinna rozważyć zakup hulajnogi elektrycznej. To rozwiązanie, które pozwoli Ci na ominięcie korków - nawet w godzinach szczytu. Ponadto jeżeli w Twoim mieście jest wiele ścieżek rowerowych - w większość miejsc dotrzesz bardzo szybko.

Hulajnoga elektryczna - uprawnienia, podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom już wiesz, jakie zasady obowiązują w przypadku uprawnień do korzystania z hulajnogi elektrycznej. Pamiętaj o tym, by zapoznać się zawsze z lokalnymi zasadami dotyczącymi poruszania się tym środkiem transportu, gdyż czasami pojawiają się pewne różnice. Bardzo ważna jest także odpowiedzialność w trakcie jazdy, szczególnie w przypadku poruszania się po chodniku. 

Ludzie wychodzący z kamienicy lub sklepu nie zauważą osoby jadącej szybko hulajnogą, więc trzeba mieć świadomość, że jest to bezpieczny środek transportu - pod warunkiem, że prowadzi go osoba z właściwą wiedzą i podejściem. Ze względów bezpieczeństwa surowo zakazane jest dlatego poruszanie się na hulajnodze elektrycznej w więcej niż jedną osobę.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną? Podpowiadamy!

Jazdę na hulajnodze elektrycznej polecamy każdej osobie, która chciałaby poruszać się po mieście w sposób komfortowy i stosunkowo szybki. Na rynku jest wiele modeli hulajnóg - na pewno znajdziesz wśród nich taki sprzęt, który będzie pasował do Twoich potrzeb, a także budżetu. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o hulajnogach elektrycznych lub przepisach związanych z jazdą na nich, to serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z resztą artykułów na naszym blogu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.