Spacer pieszo zamiast samochodu, a może szybki rower? Jeszcze kilka lat temu właśnie tak wyglądały główne rozterki osób poszukujących wygodnych alternatyw dla tradycyjnych środków transportu. Teraz jednak na ulicach coraz częściej można zauważyć nowy pojazd, czyli hulajnogę elektryczną. Tego rodzaju środek transportu już na dobre wszedł w życie wielu osób, czego najlepszym dowodem jest ilość hulajnóg w każdym większym mieście. Mimo ich popularności, nie każdy jednak wie, czy hulajnoga elektryczna to pojazd mechaniczny. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia. 

Hulajnoga elektryczna - jaki to pojazd?

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o takich środkach transportu, jak właśnie hulajnogi elektryczne. Najpopularniejszą alternatywą dla tradycyjnej komunikacji takiej jak samochód czy autobusy lub tramwaje miejskie był rower. Stanowił on jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu na świeżym powietrzu przy jednoczesnym poruszaniu się po mieście samodzielnie. W większych metropoliach, gdzie ilość ścieżek rowerowych jest zadowalająca, taki sposób transportu pozwalał dodatkowo na uniknięcie kłopotliwych korków, a w efekcie zaoszczędzenie sporej ilości czasu. 

Dzisiaj takie same aspekty stały się istotne w codziennym poruszaniu się. Nadal wielu osobom zależy na kwestiach związanych z ochroną środowiska oraz ograniczeniu poruszania się samochodem. Istotną sprawą jest również możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Wreszcie niemalże każdemu zależy na znacznej oszczędności czasu w ciągu dnia, w szczególności poczynionej na transporcie. Właśnie z tych powodów hulajnoga elektryczna stała się tak popularnym wyborem wśród wielu osób. 

Hulajnoga jest szczególnym rodzajem transportu, ponieważ nie jest możliwe za jej pomocą przewożenie większej liczby osób. Mimo że podest hulajnogi oraz miejsce na niej pozostawione może sugerować, że zmieściłaby ona pasażerów, przewożenie większej ilości ludzi jest surowo zabronione prawnie. To zostało ściśle związane z samą budową hulajnogi, która wytrzymuje obciążenie do pewnego pułapu. Oczywiście w przypadku większej ilości osób przebywającej na hulajnodze, wyraźnemu pogorszeniu ulega również sterowność hulajnogi, co jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym dla kierowcy oraz otoczenia. 

Czy hulajnoga elektryczna jest pojazdem mechanicznym? Hulajnoga a przepisy

Każdy, kto chciałby posiąść niezbędne informacje dotyczące przepisów obowiązujących na co dzień w ruchu drogowym, powinien zajrzeć do najważniejszego dokumentu, czyli ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Można znaleźć w nim wiele informacji dotyczących prawidłowego poruszania się różnorodnymi pojazdami, a także ich charakterystyce. 

Skąd czerpać informacje o tym, czy hulajnoga elektryczna to pojazd mechaniczny?

W najnowszej nowelizacji ustawy wreszcie pojawiła się definicja pojazdu jakim jest hulajnoga elektryczna. Według wspomnianej ustawy “Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego”. Nie pojawia się tu więc nigdzie sformułowanie „pojazd mechaniczny”. Co więcej definicję pojazdu mechanicznego zawiera ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zgodnie z którą „pojazdem mechanicznym jest pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym”. Wydawać by się mogło, iż hulajnoga elektryczna zgodnie ze wspomnianymi powyżej przepisami nie jest pojazdem mechanicznym. Z drugiej jednak strony należy przytoczyć uchwałę Sądu Najwyższego z 28 lutego 1975 r. w której sąd ten stwierdził, iż „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego jest każdy pojazd drogowy czy szynowy napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower”. W tę definicję hulajnoga elektryczna już się wpisuje. Wynika z tego, że odpowiedź na pytanie z tytułu artykułu nie jest jednoznaczna i zależy od osoby interpretującej daną sprawę.

Sprawdź ofertę sklepu Hulajnoga.net!

Produkt dodany do ulubionych