Opony są bardzo istotnym elementem wielu pojazdów. To właśnie one mają styczność z podłożem w trakcie jazdy, a ich właściwości mają wpływ na wiele czynników, takich jak prędkość, droga hamowania czy wydajność. Niestety, ze względu na materiał, z którego są wykonane, a także pełnioną przez siebie funkcję, są one materiałem eksploatacyjnym. Klasyczne opony wykonane z gumy, które wykorzystuje się także w hulajnogach elektrycznych, ulegają po pewnym czasie zużyciu. Jeśli zauważysz, że opona ma już bardzo mało bieżnika, pojawiają się na niej dziwne wybrzuszenia czy po prostu jest w nią wbite szkło czy gwóźdź to znaczy, że pora na jej wymianę. Z tego artykułu dowiesz się, jak ją przeprowadzić.

Jak wymienić oponę w hulajnodze elektrycznej?

Sam proces wymiany opony w hulajnodze elektrycznej jest zbliżony do tego, który dotyczy chociażby rowerów. Do przeprowadzenia takiej operacji należy się jednak odpowiednio przygotować.

Po pierwsze trzeba sprawdzić jakiego rozmiaru i rodzaju są opony, które były założone w Twojej hulajnodze. Ma to istotne znaczenie, ponieważ na rynku dostępne są ich różne warianty, dopasowane do różnych modeli hulajnóg, dlatego też, aby dokonać właściwego zakupu, potrzebne będą wspomniane wcześniej informacje. Najczęściej spotykane są klasyczne opony dętkowe do kół 8,5 cala i 10 cali, jednak zdarzają się też modele nieco większe, np. 12 cali. Oprócz tego dostępne są także opony bezdętkowe (znane powszechnie z samochodów), pełne (lane) oraz opony o przeznaczeniu specjalnym, czyli np. terenowe.

Kiedy już wiesz, jaki rozmiar i rodzaj opony jest potrzebny, możesz dokonać zakupu. Pamiętaj, że przydatne może być również kupienie łyżek do opon, które ułatwią nam pracę. Jeśli skompletowałeś potrzebne części to nadszedł czas na ich zamontowanie.

Aby wymienić oponę w hulajnodze elektrycznej, tak samo, jak w innych pojazdach, trzeba najpierw zdjąć koło. W tym celu potrzebne będą odpowiednie narzędzia oraz wiedza, w jaki sposób zdemontować koło przednie i tylne z Twojego środka transportu. Każdy model hulajnogi różni się sposobem montażu, dlatego też w każdym przypadku proces ten może przebiegać w nieco inny sposób. Aby dowiedzieć się, jak zdjąć koła ze swojej hulajnogi, najłatwiej będzie zapoznać się z poradnikami odnośnie tego zagadnienia dostępnymi w internecie.

Kiedy już uda się uwolnić koła z ramy, możesz przejść do właściwego procesu, czyli wymiany opony. Na początek starą oponę należy usunąć za pomocą łyżki do opon, dzięki której oddzielisz ją od felgi. Potrzebne będzie tu trochę siły, jednak jest to całkowicie wykonalne. Jeśli dętka jest cała, można pokusić się o jej dalsze używanie, a więc przełożenie jej do nowej opony, jednak zaleca się założenie niezniszczonej dętki podczas zmiany opon. Po zamontowaniu dętki możesz założyć nowe ogumienie na felgę, pamiętając jednocześnie o właściwym ustawieniu bieżnika. Na koniec, w celu umieszczenia krawędzi opony w feldze, warto ją lekko nasmarować, ponieważ ułatwi to ów zabieg. Kiedy już zakończysz cały proces, możesz napompować koło i zamontować je ponownie w hulajnodze.

Wymiana opony a wymiana koła w hulajnodze - jaka jest różnica?

Różnica zauważalna jest już w przypadku samego nazewnictwa - wymiana opony dotyczy oczywiście tylko tego elementu, natomiast wymiana koła dotyczy tej części jako całości, czyli felgi, opony oraz dętki. Jeśli potrzebujesz wysokiej klasy opon i akcesoriów do ich wymiany, sprawdź ofertę naszego sklepu. Posiadamy olbrzymi asortyment części pasujących do różnych hulajnóg.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.