Uszkodzona hulajnoga elektryczna - problem, który nie rozwiąże się sam

Zarówno samochody, pociągi, samoloty, jak i inne większe maszyny, których działanie opiera się na wielu elementach technicznych, mają pewną tolerancję na uszkodzenia i awarie. W przypadku wystąpienia usterki stosuje się pewnego rodzaju skalę - od niewielkiej, nieprzeszkadzającej w funkcjonowaniu wady, np. przepalona żarówka czy brak płynu do spryskiwaczy, aż po poważniejsze awarie, jak np. uszkodzenie chłodnicy, miski olejowej czy zerwanie paska rozrządu. W przypadku drobnej usterki możemy dalej korzystać z pojazdu, jednak nie z takim komfortem jak dotychczas, natomiast duża awaria całkowicie dyskwalifikuje pojazd z dalszego poruszania się po drodze.

Osobiste środki transportu, takie jak rower czy wspomniane już hulajnogi elektryczne funkcjonują nieco inaczej. Ze względu na znacznie mniejszą liczbę części, mniej rzeczy może ulec awariom, jednak wiele z nich jest poważnych, a ich wystąpienie uniemożliwia dalsze korzystanie z pojazdu.

Zepsuta hulajnoga elektryczna potrafi uprzykrzyć życie użytkownikowi, ponieważ w zasadzie każda awaria wymaga natychmiastowej naprawy, jeśli chcemy jechać dalej. Jakie usterki najczęściej trapią użytkowników tych środków transportu?

Pierwszym i najczęściej przytrafiającym się problemem jest oczywiście przebicie opony lub dętki. Ze względu na pełnioną funkcję i materiał wykonania, to właśnie te elementy są najbardziej narażone na uszkodzenia. Przebita opona i brak ciśnienia powoduje, że nasza hulajnoga jedzie znacznie wolniej, a wydajność akumulatora drastycznie spada. Co więcej, długa jazda na oponie pozbawionej powietrza może skończyć się uszkodzeniem felgi i całego koła, a co za tym idzie, trzeba będzie wymienić więcej elementów niż tylko oponę czy dętkę, co nie jest tanim wydatkiem. Niestety, nie ma sposobu na uniknięcie przebicia opony, ponieważ składa się na to wiele czynników, jak choćby rodzaj nawierzchni. Często można przegapić sam moment uszkodzenia koła, przez jego dalsza eksploatacja niesie niepożądane skutki. Na pewno możemy jednak zminimalizować ryzyko uszkodzenia dętki, często kontrolując ciśnienia w oponach. Nie może być ono za niskie, ponieważ dętka wtedy może się samoistnie przetrzeć.

Następną dosyć często spotykaną usterką (a przynajmniej jeśli chodzi o hulajnogi Xiaomi) to pękający błotnik tylnego koła hulajnogi. Co prawda nie uniemożliwia nam to dalszej jazdy, ale razem z błotnikiem tracimy tylne oświetlenie i ochronę przed chlapaniem. Warto wtedy jak najszybciej wymienić pęknięty element.

Kolejną często spotykaną awarią jest przetarcie linki hamulca, co skutkuje brakiem jego działania. Tutaj jesteśmy w stanie wykryć, że dzieje się coś niedobrego, zanim to nastąpi - przecierająca się linka hamulca powoduje osłabienie zacisku klocka na tarczy, a więc zmniejsza skuteczność hamowania przy pomocy dźwigni. Jest to wyraźnie odczuwalne podczas jazdy, dlatego pozwala to na szybkie zdiagnozowanie i eliminację usterki.

W hulajnogach elektrycznych zdarzają się też poważniejsze awarie – złamanie sztycy kierownicy (co niestety bardzo często kończy się poważnym wypadkiem),uszkodzenie akumulatora, brak reakcji na podłączenie do ładowania, uszkodzenie silnika – wszystkie mogą mieć wiele różnych przyczyn, a pozbycie się problemu wcale nie jest łatwe.

Hulajnogi elektryczne - naprawa

Na całe szczęście elektryczne pojazdy można naprawiać samemu. Potrzeba tylko odpowiednio dobranych części, które można znaleźć w naszym sklepie Hulajnoga.net. Przyda się też nieco wiedzy i czasu, aby móc zacząć naprawę. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie przywrócić nasz pojazd do sprawności, to zawsze możemy zgłosić się do serwisu, których ostatnio pojawia się coraz więcej. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.