Często pojawia się pytanie dotyczące bezpieczeństwa jazdy na hulajnodze elektrycznej. Zwłaszcza w kontekście jej zakupu dla dziecka. Czy zatem jazda na hulajnodze elektrycznej jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci?

Czym jest hulajnoga elektryczna?

Zacząć warto jednak od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest hulajnoga elektryczna. Mówiąc ogólnie, jest to dwukołowy pojazd jednośladowy posiadający silnik elektryczny, na którym podróżujemy w pozycji stojącej. Jazda na takiej hulajnodze jest zatem o wiele wygodniejsza w porównaniu z jazdą na hulajnodze tradycyjnej. Nie trzeba tu bowiem wkładać wysiłku w postaci odpychania się nogą podczas jazdy. Na hulajnodze wystarczy stanąć i włączyć silnik, a następnie już tylko nią kierować. Na hulajnodze elektrycznej można poruszać się po chodnikach oraz po ścieżkach rowerowych. Co ważne, hulajnogi takiej nie trzeba rejestrować.

Hulajnoga elektryczna dla dziecka

Dziś na hulajnogach elektrycznych jeżdżą zarówno dorośli, jak i dzieci. Początkowo jednak hulajnogi były pojazdami, które kierowane były głównie dla dzieci i młodzieży. Wielu rodziców zastanawiało się i zastanawia się często nadal czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna dla dzieci. Jeśli dobierzemy odpowiedni dla dziecka model i z hulajnogi korzysta się zgodnie z przeznaczeniem to zdecydowanie tak. Przede wszystkim prowadzenie hulajnogi jest bardzo łatwe. Wystarczy stanąć na podstawie, złapać kierownicę i wcisnąć przycisk. Śmiało powiedzieć można, że z prowadzeniem hulajnogi poradzi sobie niemal każde dziecko. Dodatkowo można także zablokować prędkość na takiej hulajnodze, żeby zbytnio się nie rozpędziła. Nie można jednak zapomnieć o zachowaniu ostrożności. Każdy rodzic zawsze musi dokładnie wytłumaczyć swojemu dziecku kwestie bezpieczeństwa związane z poruszaniem się na hulajnodze elektrycznej. Podczas jazdy należy zwracać uwagę na innych uczestników ruchu, na pieszych oraz rowerzystów. Jeśli będzie się przestrzegać tych zasad, to jazda na hulajnodze elektrycznej będzie bezpieczna. Oczywiście nie można wykluczyć ewentualnej wywrotki. Tak samo jak w przypadku jazdy na rowerze, deskorolce czy tradycyjnej hulajnodze. Dlatego kupując hulajnogę elektryczną dla dziecka, powinno się nabyć również odpowiednie ochraniacze na łokcie i kolana oraz dobrej jakości kask. Dzięki temu nawet w przypadku upadku podczas jazdy nic złego dziecku się nie stanie.

Czy warto kupić dziecku hulajnogę elektryczną?

Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna? Tak, pod warunkiem, że zachowamy ostrożność podczas jej użytkowania. Czy warto ją zatem kupić dziecku? Oczywiście, przemawia za tym kilka czynników. Zakup hulajnogi elektrycznej dla dziecka będzie dobrą decyzją jeśli dziecko ma do pokonania niemałą odległość z domu do szkoły. Dzięki hulajnodze drogę tę przebędzie szybko i bezpiecznie. Hulajnogi elektryczne nie są duże w porównaniu np. do rowerów. Dzięki temu w szkole dziecko bez problemu będzie mogło ją pozostawić w szatni. Hulajnoga elektryczna nie będzie także zajmowała dużo miejsca w domu. Nieduże rozmiary hulajnogi to także możliwość jej przewożenia w samochodowym bagażniku. Można zatem zabrać ze sobą hulajnogę choćby na rodzinne wakacje.

Wybór hulajnogi

Wybierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Pierwszym z nich jest moc silnika. Są modele pozwalające na jazdę z prędkością 20 km/h, ale są i takie, które pozwalają na rozwinięcie prędkości nawet 40 km/h. Moc silnika należy dobrać do własnych potrzeb. Dla dziecka powinna być ona mniejsza, chociaż należy pamiętać, że w większości przypadków można prędkość zablokować np. poprzez aplikację. Osoba dorosła wybrać może hulajnogę o większej mocy silnika. Drugim elementem jest wielkość hulajnogi. Ta powinna być dopasowana do wzrostu. Dzięki temu możliwa będzie jazda z wyprostowaną sylwetką. Kierownica hulajnogi znajdować powinna się na wysokości klatki piersiowej. Kolejnym elementem jest rozmiar kół. Ten dobrany powinien być do terenu, po którym najczęściej zamierza się jeździć. Duże koła sprawdzą się na nierównym terenie. Jeśli zamierza się jeździć głównie po chodnikach lub ścieżkach rowerowych, to sprawdzą się koła o mniejszym rozmiarze.

Jazda na hulajnodze elektrycznej w okresie zimowym

Wielu osobom wydaje się, że hulajnoga elektryczna zimą w ogóle nie powinna być używana. Nic bardziej mylnego. Na hulajnodze elektrycznej można śmiało i bezpiecznie jeździć także w okresie zimowym. Pamiętać jednak trzeba o jeden ważnej zasadzie. Hulajnogi elektryczne nie lubią wody. Zatem w okresie zimowym na hulajnodze elektrycznej jeździć powinno się przede wszystkim w suche dni. Oczywiście pamiętać trzeba także o tym, aby zimną ze względu na warunki atmosferyczne nie rozwijać zbyt dużych prędkości. Należy również uważać na oblodzone i ośnieżone chodniki, ponieważ podczas jazdy po nich łatwo o upadek.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.