Pojazdy elektryczne zdobywają coraz większy udział na rynku w praktycznie wszystkich kategoriach i nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki postępowi technologii wszystkie hulajnogi, rowery czy samochody zasilane prądem są coraz bardziej udoskonalane, co powoduje, że coraz więcej osób wybiera właśnie je. Oferują świetne parametry i możliwości a cena ich eksploatacji jest przeważnie dosyć niska, co w wielu przypadkach ma ogromne znaczenie.

Jednym z najpopularniejszych obecnie pojazdów elektrycznych jest hulajnoga. Prosta konstrukcja, łatwa w obsłudze, nie wymaga posiadania dodatkowych uprawnień, a umożliwia błyskawiczne dotarcie z punktu A do punktu B praktycznie za darmo. Mimo wielu zalet, jakie niewątpliwie posiadają elektryczne hulajnogi, wciąż pozostają one pojazdami mechanicznymi, które zasilane są prądem elektrycznym i mają wbudowaną elektronikę, co oznacza, że mogą w nich wystąpić rozmaite awarie. Jednym z najczęściej zadawanych przez użytkowników pytań, które dotyczą właśnie ich, jest: “czy hulajnogą elektryczną można jeździć w deszczu?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak może się to wydawać i dlatego właśnie postanowiliśmy przygotować poniższy artykuł, w którym na nie odpowiadamy. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Hulajnoga elektryczna a deszcz

Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie jest prosta: jest to urządzenie elektryczne, a zatem nie można go wystawiać na działanie wody i innych płynów, bo może dojść do uszkodzenia lub porażenia. Oczywiście osoby, które tak twierdzą, mają częściowo rację - używanie urządzeń elektrycznych na deszczu jest dość ryzykowne. W przypadku hulajnóg elektrycznych jest jednak inaczej. Projektanci tych pojazdów doskonale zdają sobie bowiem sprawę z warunków, w jakich będą one wykorzystywane, dlatego zdecydowana większość hulajnóg posiada zabezpieczenia na poziomie IPX5, co oznacza, że są one odporne na zachlapania. W takiej sytuacji, jadąc chodnikiem podczas deszczu i omijając głębokie kałuże - nic nam nie grozi. Należy jednak uważać, ponieważ hulajnogi elektryczne bardzo często mają dosyć niski prześwit, co powoduje, że nie należy wjeżdżać nimi w miejsca, w których znajduje się dużo wody. Trzeba też unikać sytuacji, w których dojdzie do zanurzenia strefy baterii na dłuższą chwilę, ponieważ może to spowodować jej poważne uszkodzenie oraz pojawienie się zwarcia.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku śniegu. Ze względu na niski prześwit, w trosce o nasz pojazd, powinniśmy wybierać tylko odśnieżone ścieżki i bardzo uważać na błoto pośniegowe, w którym znajduje się powodująca korozję sól drogowa. Należy też pamiętać o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków. Podobnie jak w przypadku samochodów czy motocykli - hulajnogi elektryczne również mogą wpadać w poślizg, co może mieć bardzo przykre konsekwencje. Warto też mieć na uwadze, że na śliskiej nawierzchni również użytkownikom hulajnóg wydłuża się droga hamowania.

Jak zatem widać wyraźnie - jazda hulajnogą elektryczną w deszczu jest możliwa i tak długo, jak będziemy uważać, nie jest niebezpieczna.

Na co jeszcze trzeba uważać podczas jazdy hulajnogą elektryczną?

Aby uniknąć wypadków i uszkodzeń hulajnogi elektrycznej, trzeba uważać jeszcze na kilka innych kwestii (niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych). Po pierwsze - omijać dziury i koleiny. Podobnie jak w przypadku samochodów, wjeżdżanie w nie z dużą prędkością może doprowadzić do rozmaitych uszkodzeń. Po drugie - stosować się do przepisów ruchu drogowego obowiązujących w danym kraju.

Dowiedz się jakie są najczęstsze usterki w hulajnogach elektrycznych!

Produkt dodany do ulubionych