Obecnie trudno jest wyobrazić sobie obraz ulic bez tych charakterystycznych pojazdów, jakimi są hulajnogi elektryczne. Jeszcze kilka lat temu próżno było szukać na zewnątrz takich alternatyw dla tradycyjnego poruszania się rowerem lub pieszo, jednak teraz ulice przeszły prawdziwą rewolucję w tym zakresie. Popularyzacja takiego sposobu poruszania się nie oznacza jednak, że wszyscy dokładnie prześledzili obowiązujące w tym zakresie prawo. Niewiedza dotycząca tego środka transportu nadal jest ogromna. Najwięcej kontrowersji może sprawiać kwestia tego, gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej.

Czym jest hulajnoga elektryczna w świetle prawa?

Na początku rozważań na temat obszarów, w których można poruszać się hulajnogą elektryczną, warto w ogóle zastanowić się, czy ten środek transportu jest w jakikolwiek sposób regulowany przez prawo. Nie brakuje osób uważających hulajnogi elektryczne tylko za swego rodzaju dodatek na ulicach, które z pewnością nie są objęte żadnymi regulacjami prawnymi. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ wraz z popularyzacją tego środka transportu szybko pojawiła się konieczność objęcia go pewnymi normami prawnymi. Nie można było dopuścić do sytuacji, w której wszystkie innej pojazdy poruszające się na zewnątrz na terenach użyteczności publicznej byłyby objęte pewnymi normami, a tak popularne hulajnogi elektryczne zostałyby z tej grupy wyłączone. Obecnie regulowana jest więc również jazda na hulajnodze elektrycznej. Przepisy dotyczące tego pojazdu są jasne i obejmują również jego szczegółową definicję. 

W świetle prawa hulajnoga elektryczna jest „pojazdem napędzanym elektrycznie, dwuosiowym, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczonym do poruszania wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. Ta szczegółowa definicja jednoznacznie odpowiada na inne często pojawiające się pytanie: o to, czy można poruszać się na hulajnodze w dwie osoby. Przepisy są jasne i czytelne, choć ta krótka definicja tego, czym właściwie jest hulajnoga elektryczna, nie jest wystarczającym zbiorem informacji prawnych na temat poruszania się tym środkiem transportu. Prawo reguluje również to, gdzie jeździć hulajnogą, a gdzie jest to kategorycznie zabronione. 

Gdzie jeździć na hulajnodze, aby postępować zgodnie z prawem?

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej na co dzień jest wyjątkowo proste. Właśnie z uwagi na wygodę i komfort użytkowania, ten środek transportu zyskał tak dużą popularność na przestrzeni ostatnich lat. Decydując się na poruszanie za pomocą hulajnogi elektrycznej, możesz zdecydować się na dwie różne opcje. Pierwszą z nich jest zakup własnego pojazdu. To wyjście będzie szczególnie atrakcyjne, jeśli korzystasz z tego środka transportu często i chcesz zaoszczędzić w długofalowej perspektywie. W razie jakichkolwiek awarii czy usterek możesz bez przeszkód skorzystać z bogatej oferty naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne części oraz akcesoria do hulajnogi

Drugą opcją jest korzystanie z wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. Jak to działa? Przez aplikację danej firmy możesz łatwo zarezerwować pojazd dostępny w okolicy, a potem kontynuować jazdę na hulajnodze elektrycznej. Przepisy dotyczące tego pojazdu regulują również miejsce odstawiania hulajnogi wypożyczonej. Taki pojazd należy odstawić w wyznaczonym do tego miejscu. Jeśli go nie ma, hulajnoga powinna znaleźć się jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni.

Wiele osób zastanawia się również, czy jazda hulajnogą po chodniku jest dozwolona. Kierujący urządzeniem może skorzystać z chodnika, ale tylko w sytuacji, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W innym przypadku osoba kierująca hulajnogą elektryczną powinna korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystając z takiej drogi lub pasa nie możemy przekraczać prędkości 20 km/h. Jeśli w pobliżu nie ma drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, powinniśmy korzystać z jezdni na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, ale sami nie możemy rozwijać na niej prędkości wyższej niż 20 km/h. Sprawdź: Czy hulajnogą elektryczną można jeździć w deszczu?

Odwiedź także nasz sklep hulajnoga.net!

Produkt dodany do ulubionych